.

یکشنبه 2 خرداد 1400

بانک توسعه تعاون خراسان شمالی حدود سه هزار شغل ایجاد کرد

 مدیر امور شعب بانک توسعه تعاون خراسان شمالی گفت: یکهزار و ۴۹۷ میلیارد و ۷۷۹ میلیون ریال تسهیلات به متقاضیان اجرای طرح‌های اشتغالزایی پرداخت شد. وی اضافه کرد : در مجموع میزان تسهیلات پرداختی برای اشتغالزایی در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۳ درصد افزایش نشان می دهد و بیشترین تسهیلات نیز در حوزه های کشاورزی، بازرگانی و خدماتی پرداخت شد وی خاطرنشان کرد : حدود ۶۱۵ میلیارد ریال یعنی حدود ۶۰ درصد از این تسهیلات در قالب ۳۰۱ پرونده به بخش کشاورزی پرداخت شده است. ندری اظهار داشت: ۷۰ درصد تسهیلات این بانک با اولویت به تعاونی ها و مابقی به سایر بخش ها پرداخت می شود.

 از ابتدای امسال یکهزار و ۴۷۴ میلیارد و ۱۹۰ میلیون ریال تسهیلات برای اجرای ۳ هزار و ۳۵۳ طرح اشتغالزایی در استان خراسان شمالی پرداخت شد.
بر اساس اعلام این مرکز، نرخ بیکاری خراسان شمالی در زمستان گذشته ۱۲.۲ درصد (۹۹) و در زمستان( ۹۸) ماقبل ۱۱.۲ درصد بوده است، این در حالی است که نرخ بیکاری در کشور در زمستان گذشته ۹.۷ درصد و در زمستان ماقبل ۱۰.۶ درصد بوده است.  

بر این اساس نرخ بیکاری در سال گذشته ۹.۱ درصد و در کشور ۱۰.۶ درصد گزارش شده است. 

بر این اساس از مجموع جمعیت استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی، بیش از ۶۳۰ هزار نفر افراد ۱۵ سال به بالا هستند که جمعیت فعال محسوب می شوند و از این قشر بیش از ۲۷۰ هزار نفر شاغل و ۲۷ هزار نفر بیکار هستند.

با وجود بالا بودن نرخ مشارکت اقتصادی، شاهد اشتغال ناقص در استان هستیم بدان معنا که افراد شاغل، درآمد مناسبی ندارند. در خراسان شمالی حدود ۲ هزار و ۸۰۰ تعاونی در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و معدن، خدمات و مسکن وجود دارد.  

لینک خبر